Αποτελέσματα Εξετάσεων Γενικού Λυκείου 2013-2014

Αποτελέσματα IB 2014

Το Σχολείο συγχαίρει τους αποφοίτους του 2014 που για άλλη μια χρονιά το έκαναν περήφανο για τις επιδόσεις τους στις εξετάσεις, που είχαν ως αποτέλεσμα την εισαγωγή τους στις καλύτερες Σχολές της Ελλάδας και του Εξωτερικού.

Στο Γενικό Λύκειο:

• Το 94% μπήκε σε ΑΕΙ
  • Το 57% στην Αθήνα
  • Το 37% στην πρώτη του επιλογή
  • Το 67% σε μια από τις 3 πρώτες του επιλογές
  • Το 20% πήρε πάνω από 19.000 μόρια!

Ενδεικτικά αναφέρουμε ότι από τους 54 μαθητές, 3 μπήκαν στην Ιατρική (2 στην Αθήνα), 13 στο Πολυτεχνείο, 4 στη Νομική Αθήνας και 10 σε σχολές Οικονομικών και Πολιτικών Επιστημών.

4 μαθητές και 1 μαθήτρια του Γενικού Λυκείου θα σπουδάσουν στο εξωτερικό, παρόλο που πέτυχαν την εισαγωγή στην Ελλάδα. Ο Παναγιώτης Δημάκης στο MIT με πλήρη υποτροφία, o Θάνος Βλόντζος  στο Imperial College για Electrical and Electronics Engineering, ο Ιωάννης Λούκας στο University of Kingston για Civil Engineering, η Κατερίνα Διαμαντοπούλου στο Ruprecht-Karls-Universität Heidelberg (Νομική Σχολή) και ο Κωνσταντίνος Βολονάσης στο Ludwig-Maximilians-Universität München (Νομική Σχολή).

Αναλυτικά οι Σχολές Εισαγωγής (χωρίς τις μετατάξεις) μπορείτε να τις δείτε εδώ.