«Τικ-τακ, ρολόγια, ώρα για μάθημα»

v_dim_logotehnia

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της β΄ τάξης του Δημοτικού επεξεργάστηκαν, στο πλαίσιο της Λογοτεχνίας, το βιβλίο «Τικ-τακ, ρολόγια, ώρα για μάθημα» του Αντώνη Παπαθεοδούλου (κείμενο) και της Μυρτώς Δεληβοριά (εικονογράφηση), των εκδόσεων  Ίκαρος.

Τα παιδιά αφού διάβασαν το κείμενο, εμπλούτισαν την ιστορία με δικές τους δημιουργικές δραστηριότητες, προσέγγισαν τις διαφορετικές έννοιες των όρων «χρόνος» και «ώρα» και δημιούργησαν τα δικά τους ρολόγια δραστηριοτήτων με τις φανταστικές ώρες.

Επιπλέον, είχαν την ευκαιρία, στις 12 Ιουνίου, να συναντήσουν στο Θέατρο του Σχολείου τον συγγραφέα του βιβλίου και να παρακολουθήσουν την αφήγηση της ιστορίας από τον ίδιο τον δημιουργό της. Έπαιξαν, γέλασαν, διασκέδασαν και κατασκεύασαν διάφορα ρολόγια, από ηλιακό έως το δικό τους «ρολόι των διακοπών». Στο τέλος, τραγούδησαν με τον κ. Παπαθεοδούλου το τραγούδι «Τικ-τακ» σε στίχους του ίδιου.