Erasmus+ Τελετή Λήξης στο Σχολείο

_erasmus

Με την επίσκεψη 50 μαθητών και μαθητριών από τη Γερμανία, τη Νορβηγία, τη Λιθουανία και το Νότιο Τιρόλο ολοκληρώθηκε το Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα Erasmus +, τριετούς διάρκειας με θέμα «Unsere Chancen in Europa». Στο Πρόγραμμα συμμετείχαν μαθητές και μαθήτριες του Λυκείου του τμήματος Γερμανικών, ενώ τον συντονισμό ανέλαβε η κα Μαρία Μόσχου .

Από την 1η έως τις 9 Απριλίου οι φιλοξενούμενοι μαθητές είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν όχι μόνον το Σχολείο και το ελληνικό εκπαιδευτικό σύστημα, αλλά και ενδιαφέροντα αξιοθέατα, όπως την Ακρόπολη, το Σούνιο, το Λαύριο, τον Μαραθώνα και τους Δελφούς. Επισκέφτηκαν Μουσεία, αλλά και το Πολυτεχνείο, ένα μελισσοκομείο, μια βιοτεχνία σανδαλιών κ.ά.

Τα παιδιά και τους καθηγητές τους συνόδευσαν μαθητές και μαθήτριες του τμήματος Γερμανικών μαζί με τις καθηγήτριές τους. Μετά τις παρουσιάσεις των ομάδων από κάθε χώρα, πραγματοποιήθηκε μια εντυπωσιακή τελετή λήξης. Η ομάδα του Erasmus+ συμμετείχε και στο Μαθητικό Πανηγύρι 2017!