Παρουσίαση των ομαδικών εργασιών του «Διώρου»

dioroeventsite

To Σάββατο 19 Φεβρουαρίου πραγματοποιήθηκε στο Σχολείο η παρουσίαση των ομαδικών εργασιών που εκπονήθηκαν από τους μαθητές και τις μαθήτριες της Α΄Λυκείου στο πλαίσιο του «Διώρου» του Α΄τετραμήνου.

Τα ερευνητικά πεδία πολλά και ποικίλα: Βιοηθική, Ιστορία και Λογοτεχνία, Μαθηματικά, Οικονομία, Περιβάλλον, Πληροφορική, Στατιστική, Τέχνη, Φυσική. Το ίδιο και τα θέματα: οι διαφορετικές προσεγγίσεις της ευθανασίας, ο ρατσισμός εναντίον των μαύρων στην αμερικανική κοινωνία, οι αλγόριθμοι της ελάχιστης διαδρομής, το παγκόσμιο μάνατζμεντ, η στάση των Ελλήνων καταναλωτών απέναντι στο φοινικέλαιο, η ρομποτική στην εκπαίδευση, οι εικόνες του γυναικείου σώματος στα έργα του Σουρεαλισμού και της Pop Art, το κβαντικό βασίλειο του μικρόκοσμου και ο στατιστικός έλεγχος της σχέσης ανάμεσα στα δίδακτρα ενός ιδιωτικού σχολείου, το φύλο των μαθητών και το εβδομαδιαίο χαρτζιλίκι τους.

Στο πρώτο μέρος της εκδήλωσης παρουσιάστηκαν στο Θέατρο του Σχολείου οι εργασίες που κρίθηκαν από το σύνολο των μαθητών/τριών και των εποπτευόντων καθηγητών ως οι πιο αντιπροσωπευτικές και ολοκληρωμένες. Στη συνέχεια, το σύνολο των μαθητών/τριών της Α΄Λυκείου παρουσίασαν τις εργασίες τους με τη μορφή επιστημονικών posters στους γονείς και τους συμμαθητές τους.