Καλοκαιρινή εκδρομή στη Μ. Βρετανία – Britain 2015

britain_2015

Το τμήμα Αγγλικών οργάνωσε για μία ακόμη χρονιά ένα εκπαιδευτικό και ψυχαγωγικό ταξίδι στο Ηνωμένο Βασίλειο, με προορισμό την πόλη του Bristol στη νοτιοδυτική Αγγλία. Οι 25 μαθητές/τριες και οι 2 συνοδοί καθηγητές πέρασαν 10 ημέρες στο University of the West of England που βρίσκεται σε απόσταση 20 λεπτών από το κέντρο του Bristol. Εκεί, στο σύγχρονο campus του πανεπιστημίου, τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν καθημερινό πρόγραμμα μαθημάτων, αθλητικών και ψυχαγωγικών δραστηριοτήτων και συγχρόνως να έρθουν σε επαφή με παιδιά άλλων χωρών.

Εκτός από το Bristol επισκέφτηκαν και άλλες ενδιαφέρουσες πόλεις, όπως το Bath με τα Ρωμαϊκά λουτρά, το Stratford-upon-Avon, όπου γεννήθηκε ο Shakespeare, την Οξφόρδη και φυσικά το Λονδίνο. Στο Λονδίνο ξεναγήθηκαν στο Madame Tussaud’s και στο Βρετανικό Μουσείο.