Εξόρμηση στη Μήλο

mhlos

Οι Περιβαλλοντικές Ομάδες Γυμνασίου και Λυκείου αποχαιρέτησαν τη σχολική χρονιά με μια καλοκαιρινή εξόρμηση στη Μήλο, από το Σάββατο 27 έως την Τρίτη 30 Ιουνίου 2015. Στο ιδιαίτερο νησί των Κυκλάδων οι μαθητές και οι μαθήτριες είχαν τη ευκαιρία να εμβαθύνουν στο θέμα του ετήσιου αφιερώματός τους «ζωή με ποικιλία-ζωή με μονοτονία: η βιοποικιλότητα σε κίνδυνο».

Στην πλούσια γεωμορφολογικά εξοχή ξεναγήθηκαν από τον κ. Γεώργιο Πετράκη, Προϊστάμενο του Τμήματος Αποκατάστασης Τοπίου Imerys S.A. με έμφαση στις περιοχές όπου εφαρμόζονται καινοτόμες τεχνικές αποκατάστασης του περιβάλλοντος των ορυχείων. Στις υπόλοιπες εξορμήσεις τους οι μαθητές/τριες ανακάλυψαν θραύσματα οψιδιανού, φωτογράφισαν την ενδημική σαύρα της Μήλου και παρατήρησαν τον πλούσιο υποθαλάσσιο κόσμο με ελεύθερη κατάδυση.  Επισκέφτηκαν επίσης και άλλα αξιοθέατα και μουσεία του νησιού.

Την μαθητική ομάδα συνόδευσαν οι εκπαιδευτικοί του Σχολείου, μέλη της επιτροπής ΣΥΝ.ΔΡ.Α.ΜΩ. , Elsa Martinez Jimenz, Ιωάννα Πρωτοπαπά και Παναγιώτης Λατσούδης.