Φιλία είναι…

filia einai

Οι μαθητές/τριες των τμημάτων 046 και 047 της δ’ Δημοτικού ανταποκρίθηκαν θερμά στην παρότρυνση των καθηγητριών τους να προσδιορίσουν την αξία και το νόημα της  φιλίας. Αξιοποιώντας διαδικτυακό υλικό, αλλά κυρίως βασιζόμενοι/ες στην πηγαία και αυθόρμητη έμπνευσή τους, έγραψαν σχετικά κείμενα, συνέθεσαν ποιήματα και κατασκεύασαν χειροτεχνίες. Οι δημιουργίες αναρτήθηκαν στον πίνακα ανακοινώσεων του σχολείου. Μέσα από την παιδική ματιά και σκέψη η αξία της φιλίας αναδείχτηκε και κατανοήθηκε το νόημα που αυτή προσδίδει στην ανθρώπινη ύπαρξη. Το project πραγματοποιήθηκε κατά τη διάρκεια του τρίτου τριμήνου της σχολικής χρονιάς 2014-2015, με την ευθύνη των καθηγητριών τους στην αγγλική γλώσσα, κυρίας Αλεξάνδρας Μάκρου και κυρίας Αύρας Καστρίκη.