«Project» στο Γυμνάσιο

project_germanika

Τα τμήματα Γερμανικών της α’ και β’ Γυμνασίου παρουσίασαν, την τελευταία εβδομάδα του Σχολείου, τις βιωματικές εργασίες, πάνω στις οποίες εργάστηκαν κατά τη διάρκεια της χρονιάς, στο πλαίσιο του μαθήματος Project, με θέματα: «Πολυπολιτισμικά Σχολεία», «Το εκπαιδευτικό Σύστημα στην Ελλάδα και τη Γερμανία: Μία σύγκριση», «Διατροφή και Άσκηση», «Johann Wolfgang von Goethe: έργα και ημέρες ενός μεγάλου φιλέλληνα – η συμβολή του Faust στην παγκόσμια λογοτεχνία» και «Κοιτάζω με άλλη ματιά τη γειτονιά μου. Τι θέλω να αλλάξω, τι μπορώ να κάνω για να γίνει η περιοχή που ζω πιο φιλική προς τον άνθρωπο και το περιβάλλον».

Οι εργασίες, που εκπονήθηκαν στα Γερμανικά, περιλάμβαναν συνεντεύξεις, έρευνα σε έντυπα και ηλεκτρονικά μέσα, power point κ.ά.