White Squall Racing - F1 in Schools 2015

f1_in_Schools_wsr

Η ομάδα White Squall Racing του Ομίλου «F1 in Schools» του Λυκείου μας, στην 2η μόλις συμμετοχή της στον διαγωνισμό, προκρίθηκε στα τελικά του πανελλήνιου διαγωνισμού, ο οποίος διεξήχθη  24-26 Απριλίου στη Θεσσαλονίκη. Η ομάδα του Σχολείου απέσπασε το βραβείο καλύτερης «Ταυτότητας Ομάδας» καθώς και το βραβείο για το καλύτερο εκθεσιακό περίπτερο και κατέλαβε την 8η θέση στην τελική κατάταξη

Η ομάδα της Σχολής Μωραΐτη, αποτελείται από  6 μέλη με συγκεκριμένες αρμοδιότητες και ρόλους:  αρχηγός ομάδας και σχεδιαστής F1 μοντέλου (Αλέξανδρος Σαρρής), κατασκευαστής F1 μοντέλου (Πάνος Γεωργούλιας), γραφίστας (Κωστής Μαυρομιχάλης) , υπεύθυνος marketing & επικοινωνίας (Κωσταντίνος Αρμάογλου), υπεύθυνος διαχείρισης πόρων (Θοδωρής Πισιμίσης), υπεύθυνος σχεδιασμού και ανάπτυξης ιστοσελίδας και εργαλείων κοινωνικής δικτύωσης (Καλλίστη Σκαρβέλη).

Μέσα από τον διαγωνισμό F1 in Schools, οι μαθητές μαθαίνουν να αναπτύσσουν ικανότητες επικοινωνίας μεταξύ τους, να λειτουργούν ως ομάδα, να σχεδιάζουν και να υλοποιούν business plan, να διαχειρίζονται έργα, να γνωρίζουν το marketing, την προώθηση προϊόντων και την ιδέα του «Επιχειρείν», να αντιλαμβάνονται την έννοια της χορηγίας, επικοινωνίας, καθώς και να συνεργάζονται με διάφορους φορείς από τον Πανεπιστημιακό, Επιχειρηματικό και Βιομηχανικό χώρο.

Υπεύθυνοι καθηγητές: Μ. Μπαρδούνιας, Κ. Χονδρογιάννης