Εκδήλωση ενάντια στον σχολικό εκφοβισμό

bullying

Οι μαθήτριες του ΙΒ1, Στέλλα Σεχοπούλου, Νίκη Βολονάση, Αδριάνα Σταμπολή και Μαντώ Χουλιάρα οργάνωσαν μουσικοχορευτική εκδήλωση με στόχο την ευαισθητοποίηση γύρω από το ζήτημα του σχολικού εκφοβισμού. Στην εκδήλωση που πραγματοποιήθηκε το απόγευμα της Παρασκευής 27 Μαρτίου 2015, στο Θέατρο του Σχολείου, παρουσίασαν χορογραφίες, τραγούδια και stand - up comedy, ομάδες μαθητών και μαθητριών από το International School of Athens, το Κολλέγιο Αθηνών, τα εκπαιδευτήρια Δούκα, το Campion School και το Σχολείο μας.  Στην αρχή του δρώμενου εκπρόσωπος της οργάνωσης ΕΨΥΠΕ (Εταιρεία για την Ψυχοκοινωνική Υγεία του Παιδιού και του Εφήβου) έκανε μια σύντομη παρουσίαση του φαινομένου του σχολικού εκφοβισμού, των προεκτάσεων που αυτό έχει και των τρόπων αντιμετώπισης.

Αφορμή για αυτή την πρωτοβουλία στάθηκε το project που πρέπει κάθε μαθητής/μαθήτρια του IB να σχεδιάσει στο πλαίσιο του προγράμματος CAS (Creativity, Activity, Service), που αποτελεί βασικό στοιχείο της παιδαγωγικής φιλοσοφίας του ΙΒ, καθώς καλλιεργεί το ήθος της εθελοντικής προσφοράς προς την κοινότητα.

Τα έσοδα της εκδήλωσης προσφέρθηκαν στην ΕΨΥΠΕ για να ενισχύσουν το έργο της, καθώς πρόκειται για οργάνωση που ασχολείται συστηματικά με θέματα ψυχικής υγείας παιδιών και εφήβων και ειδικά όσον αφορά το θέμα του σχολικού εκφοβισμού.