Κινηματογραφική Ημέρα Ευρωπαϊκού Νεανικού Κοινού

young_audience_award

Δέκα παιδιά του Γυμνασίου συμμετείχαν εθελοντικά στην Κινηματογραφική Ημέρα Ευρωπαϊκού Νεανικού Κοινού, μια εκδήλωση που διοργανώθηκε φέτος για πρώτη φορά στη χώρα μας από την Ελληνική Ακαδημία Κινηματογράφου, σε συνεργασία με την Ευρωπαϊκή Ακαδημία και τη Στέγη Γραμμάτων & Τεχνών του Ιδρύματος Ωνάση. Συγκεκριμένα, την Κυριακή 3 Μαΐου 2015, θεατές από 25 πόλεις της Ευρώπης, ηλικίας 12-14 ετών, είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν ταυτόχρονα τρεις ταινίες, υποψήφιες για το Ευρωπαϊκό Βραβείο Νεανικού Κοινού. Μετά την προβολή κάθε ταινίας ακολουθούσε συζήτηση μεταξύ των νεαρών σινεφίλ και μελών της Ελληνικής Ακαδημίας Κινηματογράφου. Τα αποτελέσματα της ψηφοφορίας, που έγινε μετά την  προβολή των ταινιών, ανακοινώθηκαν από εκπροσώπους των κριτικών επιτροπών κάθε χώρας μέσω βιντεοδιάσκεψης. Ένας από τους δύο εκπροσώπους για την Ελλάδα ήταν ο Κίμων Καπετανάκης, μαθητής της γ΄ Γυμνασίου του Σχολείου μας. Η τελετή απονομής των βραβείων, που πραγματοποιήθηκε στην πόλη Erfurt της Γερμανίας, μεταδόθηκε ζωντανά το βράδυ της ίδιας ημέρας. Το πρώτο βραβείο απέσπασε  η ιταλική  ταινία «The Invisible Boy» / «Il ragazzo invisibile», σε σκηνοθεσία του Gabriele Salvatores. Στην εκδήλωση παρέστη και η Διευθύντρια του Γυμνασίου, κα Ρ. Ποθητάκη.