Η 25η Μαρτίου στο Μικρό Δημοτικό

25h_a_g_2015

Τη Δευτέρα 23 Μαρτίου 2015, οι τάξεις α΄, β΄ και γ΄ Δημοτικού γιόρτασαν την επέτειο της 25ης Μαρτίου. Κατά τη διάρκεια της γιορτής, η δασκάλα του τμήματος γ2, κα Ι. Χρυσογέλου, μίλησε στα παιδιά για το χρονικό της επανάστασης του 1821. Οι μαθητές και οι μαθήτριες του τμήματος γ3 εμπλούτισαν το χρονικό της επανάστασης απαγγέλλοντας ποιήματα του Γιάννη Ρίτσου, τα οποία είχαν προετοιμάσει με τη συνεργασία της δασκάλας τους, κυρίας Ι. Κατσίμπρα. Στη γιορτή ακούστηκαν τραγούδια του Μ. Θεοδωράκη και του Μ. Λοΐζου, τα οποία δίδαξαν στα παιδιά οι δασκάλες τους της Μουσικής, κα Δ. Μιχαήλ και κα Ν. Τουμπακάρη.

Το θέατρο του Σχολείου ήταν διακοσμημένο με ζωγραφιές των παιδιών, οι οποίες φιλοτεχνήθηκαν με την καθοδήγηση των δασκάλων τους των καλλιτεχνικών, Τ. Ζησιάδου, Στ. Κατσούλη, Φ. Ισιδωρίδου και Ε. Πατσουράκη.  Και όπως πάντα, στο τέλος της εκδήλωσης τα παιδιά χόρεψαν ελληνικούς χορούς τους οποίους δίδαξε στα κορίτσια και τα αγόρια της γ΄ και δ΄ Δημοτικού η κα Έλενα Κόντε, καθηγήτρια της Φυσικής Αγωγής.