Η Σχολή Μωραΐτη στο συνέδριο «Εις την Πόλιν»

eis_tin_poli

Το Σχολείο έλαβε μέρος στο μαθητικό – επιστημονικό συνέδριο με θέμα τη ζωή και το έργο του Γ. Βιζυηνού, που διοργανώθηκε στην Κωνσταντινούπολη από το Ζωγράφειο Λύκειο και σε συνεργασία με τα Εκπαιδευτήρια Μαντουλίδη, από τις 12 έως τις 15 Μαρτίου 2015. Την ομάδα που εκπροσώπησε το Σχολείο μας αποτελούσαν οι: Τίνα Σοφιανού (Α4), Μαρία Ιωακειμτσιούκ (Α4), Αριάννα Ελευθερίου (Α3), Έλενα Τσαρούχα (Α3), Βασιλική Κοκκαλιά (Β4) και Άννα Κανελλοπούλου (Β4). Η ανακοίνωση των μαθητριών με τίτλο «Ο Βιζυηνός και η αστυνομική πλοκή: τύποι ερευνητών στο διήγημα Ποίος ήτον ο φονεύς του αδελφού μου» απέσπασε θετικά σχόλια από τους διοργανωτές και τους επιστημονικούς συμβούλους. Έτσι οι μαθήτριές μας είχαν την ευκαιρία να συμμετάσχουν σε ένα επιστημονικό συνέδριο και  παράλληλα να επισκεφθούν μνημεία της Κωνσταντινούπολης με ιδιαίτερη πολιτισμική αξία. Συνοδός και υπεύθυνος για την προετοιμασία της ομάδας ήταν ο κ. Στράτος Μυρογιάννης, φιλόλογος στο Λύκειο.