Ημερίδα Ενημέρωσης για τα Ελληνικά ΑΕΙ

afisa

Με επιτυχία πραγματοποιήθηκε η Ενημερωτική Ημερίδα για τα Ελληνικά ΑΕΙ, την οποία παρακολούθησαν γονείς και μαθητές/τριες της Β΄ και Γ΄ Λυκείου.

Κεντρικός ομιλητής, μετά από σύντομη προσφώνηση του Διευθυντή του Λυκείου κ. Λ. Μωραΐτη, ήταν ο κ. Ν. Παυλάκος, σύμβουλος Σταδιοδρομίας και επιστημονικός υπεύθυνος της εταιρείας Orientum, ο οποίος αναφέρθηκε σε καίρια ερωτήματα μαθητών και γονέων.

Στη συνέχεια εικοσιπέντε πανεπιστημιακοί, πρόεδροι τμημάτων ΑΕΙ, κοσμήτορες, επίκουροι και αναπληρωτές καθηγητές ανώτατων σχολών της Αθήνας αλλά και της περιφέρειας, ενημέρωσαν αναλυτικά τους γονείς και τα παιδιά, σε τρεις συνεχόμενες συνεδρίες, για το πρόγραμμα σπουδών, τα μεταπτυχιακά προγράμματα και τις επαγγελματικές προοπτικές των τμημάτων που εκπροσωπούσαν.  Η ημερίδα πραγματοποιήθηκε στις 21 Μαρτίου 2015 και οργανώθηκε από το Τμήμα Επαγγελματικού Προσανατολισμού και τη Διεύθυνση Λυκείου.