Στον τελικό του Διαγωνισμού Φιλοσοφίας

philosophy

Για τέταρτη συνεχόμενη χρονιά, δύο μαθητές του Σχολείου μας, ο Βασίλης Σταυρόπουλος (Β4) και ο Λευτέρης Χατζηθεοδωρίδης (Β1) συγκαταλέγονται μεταξύ των είκοσι μαθητών που εξασφάλισαν την πρόκριση για την τελική φάση του 4ου Πανελλήνιου Διαγωνισμού Φιλοσοφικού Δοκιμίου.

Ο τελικός θα διεξαχθεί στην Πάτρα στις 13 και 14 Μαρτίου 2015. O διαγωνισμός διοργανώνεται από το Πανεπιστήμιο Πατρών διά του Τμήματος Φιλοσοφίας του Πανεπιστημίου, σε συνεργασία με την Ελληνική Φιλοσοφική Εταιρεία (ΕΦΕ) και το Κέντρο Ελληνικών Σπουδών (Ελλάδος) του Παν/μίου Χάρβαρντ, καθώς και με την υποστήριξη της Πανελλήνιας Ένωσης Φιλολόγων (Π.Ε.Φ.) . Σημειώνεται ότι στον φετινό προκριματικό διαγωνισμό έλαβαν μέρος πάνω από 500 υποψήφιοι από όλη την Ελλάδα. Τους μαθητές προετοίμασε και συνόδευσε στον διαγωνισμό η φιλόλογος του Λυκείου, κα Α. Τρύφωνα. Το Σχολείο συγχαίρει τους μαθητές και τους εύχεται καλή επιτυχία στην τελική φάση.