Συμμετοχή στο Harvard Model Congress Europe 2014

Συμμετοχή στο Harvard Model Congress Europe 2014	 - Κεντρική Εικόνα

Το Σχολείο συμμετείχε, από τις 14 έως τις 17  Μαρτίου 2014, στo Harvard Model Congress, διεθνές συνέδριο προσομοίωσης της λειτουργίας  της Αμερικανικής Κυβέρνησης, που διοργανώθηκε στη Μαδρίτη από φοιτητές του πανεπιστημίου του Harvard.

Το Σχολείο εκπροσώπησαν, αρχικά, ως ομάδα στην προσομοίωση του ICC (International Criminal Court) οι μαθητές/τριες: Βασιλική Εμίρη (ΙΒ1), Χρήστος Καραβίας (ΙΒ1), Μελίνα Μπαλτατζή (ΙΒ1), Αλέξανδρος Νικολαΐδης (ΙΒ1), Μωρίς Κουτιέλ (Α΄Λυκείου) και Μάνθος Κωτσιόπουλος (Α΄ Λυκείου). Η ομάδα του Σχολείου κέρδισε και τις 2 προσομοιώσεις στις οποίες συμμετείχε, αφού τα παιδιά πέτυχαν είτε ως δικηγόροι είτε ως μάρτυρες να πείσουν το δικαστήριο: 1ο ότι ο Assad είναι αθώος και 2ο ότι ο Kim-Jong Un είναι ένοχος για όσα έχουν συμβεί στις χώρες τους. Παράλληλα, ο μαθητής Θάνος Δουκάκης (ΙΒ2) και η μαθήτρια Αθηνά Καρούζου (Α΄ Λυκείου) συμμετείχαν στην προσομοίωση του Presidential Cabinet, δηλαδή μπήκαν στην θέση των συμβούλων του Προέδρου των ΗΠΑ, ενώ η μαθήτρια Μυρτώ Τζανετή (ΙΒ1), συμμετείχε στη γερουσία των ΗΠΑ όπου συζήτησε θέματα όπως αυτό του περιορισμού των ναρκωτικών αλλά και των όπλων.

Υπεύθυνος καθηγητής: Γ. Βλασταράς