Φροντίζω τα δόντια μου

frontizo_ta_dontia_mou

Για άλλη μια χρονιά οι μαθητές της β΄Δημοτικού ευαισθητοποιήθηκαν σε θέματα υγιεινής και σωστής διατροφής. Συγκεκριμένα, το πρόγραμμα «Φροντίζω τα δόντια μου», που εντάσσεται στο γενικότερο πλαίσιο «Σωματική Υγιεινή», πραγματοποιήθηκε στις τάξεις τους, σταδιακά κατά τη διάρκεια των μηνών Ιανουαρίου-Φεβρουαρίου, στις ώρες της Ευέλικτης Ζώνης και της Μελέτης Περιβάλλοντος.

Οι μαθητές δημιούργησαν κολλάζ με δόντια ανθρώπων και ζώων, κατασκεύασαν χαμογελαστά πρόσωπα, συνειδητοποίησαν τη χρησιμότητα των δοντιών σε ανθρώπους και ζώα, διάβασαν βιβλία σχετικά με τα δόντια και τη φροντίδα τους, ανακάλυψαν τη σπουδαιότητα της υγιεινής διατροφής, επεξεργάστηκαν σχετικό φυλλάδιο με παιγνιώδεις δραστηριότητες και συμπλήρωσαν το ημερολόγιο καθημερινής καταγραφής της φροντίδας των δοντιών τους.

Το πρόγραμμα εμπλουτίστηκε με την επίσκεψη οδοντιάτρων της Οδοντιατρικής Σχολής του Πανεπιστημίου Αθηνών που ενημέρωσαν και συζήτησαν με τα παιδιά για τους τρόπους διατήρησης της στοματικής υγιεινής και της σωστής περιποίησης των δοντιών.