Ομιλία του συγγραφέα Simon Singh

simpsons

Ο διεθνούς φήμης συγγραφέας και διακεκριμένος επιστήμονας Simon Singh, γνωστός στο παγκόσμιο κοινό από τα βιβλία του που εξοικείωσαν εκατομμύρια αναγνώστες με τα μυστήρια των μαθηματικών και της φυσικής, επισκέφθηκε το Σχολείο και μίλησε στους μαθητές της γ´ Γυμνασίου και Α' Λυκείου στο πλαίσιο εκδήλωσης που οργανώθηκε στο Θέατρο, την Τρίτη 17 Φεβρουαρίου 2015 .
Στην ομιλία του αναφέρθηκε στην αξία της επιστημονικής γνώσης, αλλά και στη μαγεία των Μαθηματικών, όπως αυτά παρουσιάζονται στο βιβλίο του «Τα μυστικά Μαθηματικά των Σίμσονς». Ακολούθησε ενδιαφέρουσα συζήτηση με τους μαθητές και τις μαθήτριες.
Την πρωτοβουλία για την εκδήλωση είχαν οι εκδόσεις Τραυλός και ο Σύδεσμος Αποφοίτων του Σχολείου.