Χριστούγεννα στο Μικρό Δημοτικό

Xristougenna_mikro_dimotiko

Η Χριστουγεννιάτικη γιορτή του Μικρού Δημοτικού πραγματοποιήθηκε στο Θέατρο του Σχολείου, την Παρασκευή 19 Δεκεμβρίου 2014. Τα παιδιά του α1, με την καθοδήγηση του δασκάλου τους κ. Μ. Ευσταθίου, ταξίδεψαν τους συμμαθητές και τις συμμαθήτριές τους στην ιστορία της Γέννησης του Ιησού. Στη συνέχεια, όλα τα παιδιά της  α΄ Δημοτικού συμμετείχαν στη μουσικοκινητική διασκευή του παραμυθιού "Αη Βασίλη, θέλω ένα φίλο", της Ρεμπέκας Χάρρυ, την διδασκαλία και την παρουσίαση του οποίου επιμελήθηκε η δασκάλα μουσικοκινητικης αγωγής κα Β. Σαχπάζη.

Η γιορτή έκλεισε με κάλαντα, από διάφορες περιοχές της Ελλάδας, τα οποία δίδαξαν οι δασκάλες της μουσικής, κα Δ. Μιχαήλ και κα Ν. Τουμπακάρη, και με πολλές χαρούμενες παιδικές φωνές, όταν στο Θέατρο του Σχολείου εμφανίστηκε ο Άγιος Βασίλης!