Πρώτη Ημερίδα KRASS Athens στο Σχολείο

Krass

Το KRASS Athens οργάνωσε στο Γυμναστήριο του Σχολείου εικαστικό εργαστήρι για παιδιά ευάλωτων κοινωνικά ομάδων, μετά από πρόσκληση του τμήματος Γερμανικών.  Έλαβαν μέρος παιδιά που υποστηρίζονται από το Χαμόγελο του Παιδιού, το Δίκτυο για τα Δικαιώματα του Παιδιού, το Ίδρυμα Αγκαλιά, το Στρατό Σωτηρίας, αλλά και μεμονωμένες οικογένειες.

Την εκδήλωση, που πραγματοποιήθηκε την Κυριακή 21 Δεκεμβρίου 2014, άνοιξε με χριστουγεννιάτικα τραγούδια η Παιδική Χορωδία της Σχολής Μωραΐτη, υπό τη διεύθυνση του κ. Β. Ορέσκιν. Στη συνέχεια τα παιδιά χωρίστηκαν σε ομάδες και, με την καθοδήγηση του εξειδικευμένου προσωπικού του KRASS και τη συμβολή μαθητών και μαθητριών του Γενικού Λυκείου και του IB, ζωγράφισαν χιονισμένα τοπία και κατασκεύασαν πρωτότυπους χιονάνθρωπους ακούγοντας μελωδίες που έπαιξε στο πιάνο η κα Ε. Χούντα. Την οργάνωση της εκδήλωσης είχε αναλάβει η κα Μ. Μόσχου, καθηγήτρια του τμήματος Γερμανικών, σε συνεργασία με τους γενικούς διευθυντές του KRASS Athens, κ. K. Καρουζάκη-Χέκενντορφ και κυρίας Ε. Μπογδάνου.

Περισσότερες πληροφορίες για τη δράση του Ιδρύματος KRASS για την καλλιτεχνική Εκπαίδευση στην Ελλάδα μπορείτε να βρείτε εδώ: