Η Ευρωπαϊκή Ένωση πίσω στο Σχολείο

eu flag

Η απόφοιτός μας Σταυρούλα Βασιλούνη, αρμόδια για νομικά θέματα στη Γενική Διεύθυνση Επιχειρήσεων και Βιομηχανίας της Ευρωπαϊκής Ένωσης, επέστρεψε στο Θέατρο του Σχολείου μας , στις 3/11/2014, και απευθυνόμενη στους μαθητές της Β΄ Λυκείου, τους ενημέρωσε σχετικά με ζητήματα που αφορούν την Ευρωπαϊκή Ένωση και την επίδρασή της σε διάφορους τομείς της ζωής μας.

Οι μαθητές επέδειξαν ενδιαφέρον για την επίσκεψη και έκαναν ερωτήσεις σχετικά με τις ευκαιρίες εκπαίδευσης, την εργασία και τη ζωή στο εξωτερικό, καθώς και τη χρήση των ξένων γλωσσών.

Η επίσκεψη της κ. Βασιλούνη εντάσσεται στη δράση η οποία αποτελεί μια πανευρωπαϊκή πρωτοβουλία, στο πλαίσιο της οποίας αξιωματούχοι της Ευρωπαϊκής Ένωσης επιστρέφουν στα σχολεία τους και μιλούν για τη δουλειά τους στην Ευρωπαϊκή Ένωση (ΕΕ).