«Νύχτα Χριστουγέννων»

Nuxta Xristougennon

Η Μαθητική Κοινότητα του Γενικού Λυκείου και του Ι.Β., σε συνεργασία με τις άλλες βαθμίδες του Σχολείου, τον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων, καθώς και τον Σύλλογο Αποφοίτων, οργάνωσε και φέτος τη «Νύχτα Χριστουγέννων». Η εκδήλωση πραγματοποιήθηκε με μεγάλη επιτυχία, την Κυριακή 14 Δεκεμβρίου 2014, και περιελάμβανε Χριστουγεννιάτικη αγορά, Παράσταση της Χορωδίας, Συναυλία του Ομίλου Μουσικής, Συναυλία Μουσικού Τμήματος ΙΒ, Καφενείο, Κρεπερί, Παιδική Απασχόληση, Μπουάτ, Christmas Party και πολλές εκπλήξεις.

Το Μαθητικό Συμβούλιο αποφάσισε να διαθέσει και φέτος τα έσοδα της Νύχτας Χριστουγέννων σε ιδρύματα με κοινωφελή σκοπό. Έτσι, θα ενισχύσει Το Δίκτυο για τα δικαιώματα του Παιδιού, μη κερδοσκοπικό σωματείο, που ιδρύθηκε το 2004, με στόχο την ευαισθητοποίηση και παρέμβαση στα προβλήματα που αφορούν τα Δικαιώματα του Παιδιού, Το σωματείο Μαργαρίτα που προσφέρει εκπαίδευση και κατάρτιση σε προστατευμένα εργαστήρια για άτομα με ελαφρά και μέση νοητική υστέρηση και την Αστική μη κερδοσκοπική εταιρεία Ο Νέστωρ που λειτουργεί το μοναδικό Κέντρο Βραχείας Νοσηλείας για τη νόσο του Alzheimer και παράλληλα είναι η μεγαλύτερη Εταιρεία για την Τρίτη Ηλικία στην Αθήνα.