Εκδρομές Γενικού Λυκείου και ΙΒ

Το Σχολείο μας, αποβλέποντας σε μια ενιαία ελληνική και ευρωπαϊκή παιδεία πραγματοποιεί κάθε χρόνο επιμορφωτικές εκδρομές για όλες τις τάξεις του Γενικού Λυκείου και του ΙΒ. Στόχος μας είναι να δώσουμε στα παιδιά τη δυνατότητα να έλθουν σε επαφή με πόλεις, λαούς και πολιτισμούς άλλων ευρωπαϊκών χωρών, ή να γνωρίσουν περιοχές της Ελλάδας που παρουσιάζουν ιδιαίτερο οικολογικό, ιστορικό και πολιτισμικό ενδιαφέρον. Έτσι και τη φετινή σχολική χρονιά προγραμματίστηκαν και πραγματοποιήθηκαν, από τις 5 ως τις 9 Νοεμβρίου 2014, εκδρομές για όλες τις τάξεις και τα τμήματα του Λυκείου σε επτά διαφορετικούς προορισμούς: Ρώμη, Φλωρεντία, Ζυρίχη, Βερολίνο, Μόναχο, Κρήτη, Θεσσαλονίκη και Καλαμάτα. Τα παιδιά ταξίδεψαν, διασκέδασαν, απέκτησαν γνώσεις και αξέχαστες αναμνήσεις!