Ομιλία για τον Μαραθώνιο Δρόμο

Ο κ. Νίκος Πολιάς,  πολυνίκης του Μαραθωνίου δρόμου (επτά φορές Πανελληνιονίκης, εκ των οποίων τέσσερις στην κλασσική διαδρομή, και κάτοχος του Πανελληνίου ρεκόρ με 2.17.56 από τους Ολυμπιακούς Αγώνες της Αθήνας το 2004) μίλησε σχετικά με τον Μαραθώνιο Δρόμο, την Πέμπτη 30 Οκτωβρίου 2014, στην πρωινή συγκέντρωση του Γυμνασίου στο Θέατρο. Τον κ. Πολιά προσκάλεσε το Τμήμα Φυσικής Αγωγής του Σχολείου.

Σε μία πραγματικά ενδιαφέρουσα και περιεκτική παρουσίαση, ο κ. Πολιάς αναφέρθηκε στη διαχρονική σημασία του αγώνα του Μαραθωνίου και στην ιδιαιτερότητα της κλασικής αυθεντικής διαδρομής. Μίλησε ακόμη για την αξία της συμμετοχής και της προσπάθειας μέσα από τη διαδικασία του προπόνησης και του αγώνα. Τέλος, αναφέρθηκε στην ενδυνάμωση του σώματος και την ενίσχυση της προσωπικότητας μέσα από την άσκηση και την επίτευξη των στόχων που ο κάθε δρομέας θέτει για τον εαυτό του.

Στη φετινή διοργάνωση του αυθεντικού Μαραθωνίου της Αθήνας , την Κυριακή 9 Νοεμβρίου 2014, υπάρχει ρεκόρ συμμετοχής με 35.000 αθλητές και αθλήτριες από πολλές χώρες του κόσμου. Η Σχολή Μωραΐτη συμμετέχει με ομάδα 60 παιδιών Γυμνασίου και Λυκείου και με ομάδα 200 ατόμων από την ευρύτερη οικογένεια (καθηγητές, γονείς, απόφοιτοι) του Σχολείου.