«Ανάποδα»

Τα παιδιά της β΄ Δημοτικού, με πρωτοβουλία των εκδόσεων «Ίκαρος», είχαν τη χαρά να συναντήσουν, την Παρασκευή 10 Οκτωβρίου 2014, στο Θέατρο του Σχολείου μας τον Θοδωρή Παπαϊωάννου, τον συγγραφέα του παιδικού λογοτεχνικού βιβλίου «Ανάποδα».

Ο κ. Θ Παπαϊωάννου και η εκπληκτική του ομάδα ταξίδεψαν με αφήγηση και μουσική τα παιδιά  και τα οδήγησαν μέχρι το δάσος, εκεί όπου ζει ο ήρωας της ιστορίας μας ο Μέλιος. Η ιστορία τούς ήταν ιδιαίτερα οικεία και αγαπητή, αφού είχαν δουλέψει από πέρυσι το βιβλίο στο πλαίσιο της επεξεργασίας του σχολικού αναγνώσματος.

Τραγούδησαν, διασκέδασαν, έγιναν και τα ίδια μουσικοί, ευαισθητοποιήθηκαν επάνω στην έννοια της αλληλεγγύης και προβληματίστηκαν με την αξία της ατομικής προσπάθειας και της πίστης στις δικές μας δυνάμεις.

Τέλος τα παιδιά παρουσίασαν στον συγγραφέα πλήθος δραστηριοτήτων εμπλουτισμού που έγιναν στα βιβλία τους με την καθοδήγηση των δασκάλων τους, προκαλώντας τον ενθουσιασμό του με την πρωτοτυπία της δουλειάς τους.