Βόλτα στην παλιά Αθήνα

βόλτα στην παλιά αθήνα

Μια ανοιξιάτικη εκπαιδευτική βόλτα, στην Πλάκα την πιο γραφική συνοικία της πόλης, ήταν η επιλογή των μαθητών/τριων της Α Λυκείου PreIB, για την τελευταία σχολική μέρα πριν τις διακοπές του Πάσχα. Την Παρασκευή 26/04, ξεκίνησαν την περιπλάνηση τους στην Πλάκα με ξενάγηση στον βυζαντινό ναό του Αγίου Νικολάου του Ραγκαβά. Στη συνέχεια ομάδες παιδιών μίλησαν στους συμμαθητές/τριες τους για τα σημεία/στάσεις της βόλτας. Αναφέρθηκαν στην οδό Τριπόδων, τον παλαιότερο ευρωπαϊκό δρόμο, το μνημείο του Λυσικράτη, το μοναστήρι των Καπουτσίνων, τον Άγιο Γεώργιο των βράχων και την συνοικία των Αναφιώτικων. Μια περιπλάνηση όπου η «παλιά Αθήνα» ξεδιπλώθηκε χαμογελαστή κάτω από το διάσημο διάφανο φως της Αττικής.

Συνοδοί καθηγήτριες: Ε. Μερμήγκη, Τζ. Ψαρουδάκη

Ξενάγηση στον ναό Αγίου Νικολάου: Θ. Ζήσης