ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΓΗΣ

Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Γης, μαθητές του τμήματος Αγγλικών της Ε’ τάξης στο οποίο διδάσκει η Αλεξάνδρα Μάκρου έγραψαν εργασίες με θέμα τη Γη και τα περιβαλλοντικά προβλήματα προτείνοντας λύσεις για τη διάσωση του πλανήτη. Μετά την παρακολούθηση βίντεο όπου επιστήμονες μιλούν για το θέμα  και το αναλύουν προτάσσοντας την ανάγκη για  άμεση δράση, οι μαθητές εργάστηκαν συλλογικά και εμβάθυναν σε βασικές έννοιες, όπως ο σεβασμός προς το περιβάλλον  και η ευαισθητοποίηση για τα προβλήματα που αντιμετωπίζει η Γη και το μέλλον του πλανήτη μας. Οι εργασίες στοχεύουν στην ενθάρρυνση σε δράση για την αντιμετώπιση της κλιματικής αλλαγής σε ατομικό και συλλογικό επίπεδο και γενικότερα στην απόκτηση και ενίσχυση περιβαλλοντικής συνείδησης.