Ο Xaver Bayer στη Στοά του Βιβλίου & στο Σχολείο

Ο πολυβραβευμένος Αυστριακός συγγραφέας  Xaver Bayer, ήταν ένας από τους έξι ευρωπαίους λογοτέχνες, που συμμετείχαν το Σάββατο 27 Σεπτεμβρίου 2014 στον Ευρωπαϊκό Λογοτεχνικό Περίπατο στη Στοά του Βιβλίου.

Καλεσμένος της Αυστριακής Πρεσβείας και του Ινστιτούτου ÖSD Ελλάδας-Σχολή Μωραΐτη, διάβασε αποσπάσματα από τα βιβλία του και απάντησε σε ερωτήσεις του κοινού.  Την ελληνική μετάφραση των κειμένων του συγγραφέα διάβασε ο απόφοιτος του Σχολείου Άλεξ Κάβδας, ενώ την οργάνωση και τον συντονισμό της συζήτησης στη γερμανική γλώσσα ανέλαβε η κα Νικολάου, καθηγήτρια του τμήματος Γερμανικών.

Την Τρίτη 30 Σεπτεμβρίου ο Xaver Bayer επισκέφτηκε το Σχολείο μας και συνάντησε τους μαθητές της Β’ Λυκείου του τμήματος Γερμανικών, τους διάβασε αποσπάσματα από διηγήματά του και συνομίλησε μαζί τους σχετικά με τα βιβλία του και τη λογοτεχνία γενικότερα. Οι μαθητές και οι μαθήτριες είχαν βρει στοιχεία για τον συγγραφέα, είχαν μελετήσει το έργο του στο μάθημά τους, ενώ παράλληλα είχαν προετοιμάσει ερωτήσεις για τη συνάντηση μαζί του.