Η Πορτοκαλιά τάξη στη σκηνή του Θεάτρου «Αλκυονίς»

Tα παιδιά και οι δασκάλες της Πορτοκαλιάς τάξης επισκέφτηκαν το θέατρο «Αλκυονίς», προσκεκλημένα της πρωταγωνίστριας του έργου «Συρανό», μητέρας συμμαθητή τους και αποφοίτου του Σχολείου μας, Λένας Παπαληγούρα ('02). Είχαν έτσι την ευκαιρία, να βιώσουν μία πολύ ζεστή φιλοξενία και την υπέροχη εμπειρία της επίσκεψης σε ένα θέατρο χωρίς την παρουσία θεατών. Κατά την παραμονή τους στον χώρο του θεάτρου, και με την καθοδήγηση και των υπευθύνων του προγράμματος Μουσικής και Θεάτρου του Νηπιαγωγείου, τα παιδιά ανέβηκαν στη σκηνή, γνώρισαν τα παρασκήνια και μπήκαν στα καμαρίνια των ηθοποιών. Ρούχα, αξεσουάρ, μακιγιάζ και πολύχρωμα φώτα δημιούργησαν ένα φανταστικό χώρο παιχνιδιού και δημιουργίας. Με την επιστροφή τους στο σχολείο, τα παιδιά αποτύπωσαν δημιουργικά όλα όσα έζησαν εκεί, φιλοτεχνώντας το καθένα μία σκηνή από μια παράσταση της φαντασίας τους!

Δασκάλες τμήματος: Ειρήνη Συμιδαλά & Χριστίνα Παναγοπούλου