Ενημέρωση για την εισαγωγή στα Βρετανικά & Ευρωπαϊκά Πανεπιστήμια

Η Κρίστη Μαραγκάκη, Deputy IB Coordinator & Counselor, μίλησε σε γονείς, μαθητές και μαθήτριες του Σχολείου μας για τις διαδικασίες και το χρονοδιάγραμμα εισαγωγής στα Βρετανικά και τα Ευρωπαϊκά Πανεπιστήμια. Αναλυτικότερα, εξήγησε τη σημασία των καταληκτικών ημερομηνιών (deadlines), τον τρόπο συμπλήρωσης μιας αίτησης και τα στοιχεία που χαρακτηρίζουν μια ολοκληρωμένη υποψηφιότητα.

Παρουσιάστηκε, επίσης, ο σημαντικός ρόλος του Σχολείου, μέσω του Τμήματος Επαγγελματικού Προσανατολισμού και των καθηγητών/τριών συμβούλων (counselors). Η διαδικασία της υποβολής αιτήσεων στα Πανεπιστήμια του εξωτερικού εξελίσσεται μέσα στο χρονικό πλαίσιο των δύο ετών προετοιμασίας του διπλώματος International Baccalaureate. Η παρουσίαση ολοκληρώθηκε με τις ερωτήσεις που έθεσαν στην ομιλήτρια γονείς και παιδιά.