Πανελλήνια σχολική ημέρα φιλοζωίας

Με αφορμή την Πανελλήνια σχολική ημέρα Φιλοζωίας, που εορτάζεται στις 4 Απριλίου, και μέσα στο πλαίσιο της Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης του Εργαστηρίου του Νηπιαγωγείου, τα παιδιά του Νηπίου ευαισθητοποιήθηκαν γύρω από τα ζητήματα της βιοποικιλότητας και των δικαιωμάτων των ζώων. Συγκεκριμένα, επισκέφθηκαν τον χώρο της σκυλίτσας του Σχολείου μας, της Μαρίτσας, έμαθαν από εκπροσώπους της φιλοζωικής ομάδας για την ιστορία της ως πρώην αδέσποτο, τη διαδικασία που ακολουθήθηκε για την υιοθεσία της και τον ενδεδειγμένο τρόπο προσέγγισης και φροντίδας της. Παράλληλα, τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν από κοντά, στον χώρο του Εργαστηρίου, μία χελώνα που βρέθηκε έξω από το Σχολείο. Έμαθαν βασικά στοιχεία για τη διαβίωση των ερπετών, τον τρόπο επαφής και προστασίας της άγριας ζωής και τους λόγους για τους οποίους θα πρέπει η φιλοξενούμενη χελώνα να απελευθερωθεί στο φυσικό της περιβάλλον το συντομότερο δυνατό.