Η Σχολή Μωραΐτη συμμετέχει στο Plastic Pirates Go Europe

Η Περιβαλλοντική Ομάδα Γυμνασίου, συμμετέχοντας στο Πανευρωπαϊκό Πρόγραμμα «Plastic Pirates Go Europe», πραγματοποίησε, την Τετάρτη 27 Μαρτίου, δράση συστηματικής απογραφής των πλαστικών και άλλων απορριμμάτων στο ρέμα του Ποδονίφτη.

Η συμμετοχή της χώρας μας στο πρόγραμμα (Plastic Pirates Hellas) συντονίζεται από το Ελληνικό Κέντρο Θαλασσίων Ερευνών σε συνεργασία με το Πανεπιστήμιο Αιγαίου, υπό την αιγίδα του Υπουργείου Ανάπτυξης και Επενδύσεων και του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων. Εντάσσεται στο πεδίο της Επιστήμης των Πολιτών (Citizen Science) και στοχεύει ιδιαίτερα στις σχολικές τάξεις και στις ομάδες νέων.

Η Σχολή Μωραΐτη συμμετέχει από την πρώτη χρονιά, το 2022, στο πρόγραμμα, παρακολουθώντας με συστηματικό τρόπο τις ίδιες δειγματοληπτικές επιφάνειες προκειμένου να καταγράψει με επιστημονική ακρίβεια το μέγεθος, αλλά και την εξέλιξη, του φαινομένου της επιβάρυνσης των τρεχούμενων νερών από τα πλαστικά και άλλα απορρίμματα.