Διακρίσεις στον μαθητικό διαγωνισμό με θέμα «Το Ολοκαύτωμα και οι Έλληνες Εβραίοι»

Συγχαρητήρια στους μαθητές και τις μαθήτριες που διακρίθηκαν στον Διαγωνισμό του Υπουργείου Παιδείας και του Εβραϊκού Μουσείου Ελλάδας για τη δημιουργία βίντεο με θέμα «Το Ολοκαύτωμα και οι Έλληνες Εβραίοι».

Οι Ιάσονας Ελευθεράκης και Ζακ Κωστής, της Α’ Λυκείου, πήραν βραβείο και την 4η θέση στον Διαγωνισμό για το βίντεο που δημιούργησαν με τίτλο « Ξεφυλλίζοντας την Ιστορία, μνήμη και τραύμα».

Οι Αλεξία Βαζάκα, Πόλα Δουκουμοπούλου και Απόστολος Ξηρός της Β’ Λυκείου, πήραν τιμητικό έπαινο και τη 10η θέση στον Διαγωνισμό με το βίντεο «Το αγόρι με τα φοβισμένα μάτια».

Και οι δύο ομάδες θα συμμετάσχουν σε εκπαιδευτικό πρόγραμμα του Εβραϊκού Μουσείου, το οποίο μεταξύ άλλων περιλαμβάνει επίσκεψη στο Κρατικό Μνημείο και Μουσείο του Άουσβιτς στην Πολωνία.

Υπεύθυνοι καθηγητές: Ε. Σίντου και Γ. Αντωνόπουλος