Παγκόσμια ημέρα των Μαθηματικών στη δ’ Δημοτικού

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της δ’ τάξης γιόρτασαν φέτος την Παγκόσμια Ημέρα των Μαθηματικών μαθαίνοντας το σύστημα αρίθμησης αρχαίων πολιτισμών, όπως το ρωμαϊκό, το μινωικό, το αιγυπτιακό, το αρμένικο και το αρχαίο ελληνικό. Αφού εξοικειώθηκαν με τα σύμβολα -νούμερα, ετοίμασαν ταμπλό που τοποθέτησαν στην είσοδο του Σχολείου, ενώ φρόντισαν να επισκεφτούν το αντίστοιχο τμήμα της α΄ τάξης όπου δίδαξαν στους μικρότερους μαθητές τους τα μαθηματικά σύμβολα.  Στο διάλειμμα, με μεγάλη χαρά ανέλαβαν να εξηγήσουν και να βοηθήσουν όποιο παιδί του Δημοτικού ενδιαφέρονταν να γράψει σε διαφορετικά συστήματα αρίθμησης πληροφορίες όπως την ημερομηνία γέννησής του, τη χρονιά που ζούμε κ.ά. Ήταν μια υπέροχη δραστηριότητα που προώθησε τη συνεργασία μεταξύ των παιδιών, κίνησε το ενδιαφέρον τους για τα μαθηματικά και τα έκανε για άλλη μια φορά να τα χαρούν παίζοντας και διασκεδάζοντας!