Κλιματική αλλαγή στα Ισπανικά

Τα τμήματα Ισπανικών της α’ Γυμνασίου ασχολήθηκαν κατά τη διάρκεια του Μαρτίου με την οικολογία και συγκεκριμένα με την κλιματική αλλαγή. Με αφορμή την αντίστοιχη ενότητα του σχολικού βιβλίου, τα παιδιά έμαθαν το σχετικό λεξιλόγιο, επισκέφθηκαν την ισπανική ιστοσελίδα της Greenpeace (όπου ενημερώθηκαν σχετικά με το οικολογικό αποτύπωμα και τη σημασία του) και δημιούργησαν πόστερ και powerpoint τα οποία και παρουσίασαν στην τάξη. Τέλος, την Τετάρτη 20 Μαρτίου το Τμήμα Ισπανικών προσκάλεσε την κ. Μαρία Χατζάκη, αναπληρώτρια καθηγήτρια Κλιματολογίας στο τμήμα Γεωλογίας του ΕΚΠΑ, η οποία  παρουσίασε (στα Ισπανικά) τις επιπτώσεις της κλιματικής αλλαγής και της υπερθέρμανσης του πλανήτη. Οι μαθητές/τριες εμπέδωσαν με βιωματικό τρόπο τις γνώσεις που απέκτησαν μέσω ενός επιτραπέζιου παιχνιδιού, υπό την καθοδήγηση της κ .Χατζάκη.