Σεμινάριο ΚΑΡΠΑ για τη Γ’ Λυκείου

karpa

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Γ’ Λυκείου συμμετείχαν στο σεμινάριο ΚΑΡΠΑ (βασικές γνώσεις καρδιοαναπνευστικής αναζωογόνησης), που πραγματοποιήθηκε στους χώρους του Σχολείου σε συνεργασία με το σωματείο «ΠΝΟΗ» και τον ειδικό εκπαιδευτή και παιδίατρο κ. Νεκτάριο Κόσσυβα.

Κατά τη διάρκεια του μαθήματος της Φυσικής Αγωγής, τα παιδιά παρακολούθησαν τα δύο μέρη του σεμιναρίου: το θεωρητικό και το πρακτικό, στο οποίο γνώρισαν, εξασκήθηκαν και εκτέλεσαν σωστά τα βήματα της ΚΑΡΠΑ. Κατά την ολοκλήρωσή του έλαβαν την απαραίτητη πιστοποίηση.

Υπεύθυνοι καθηγητές Φυσικής Αγωγής για την πραγματοποίηση του σεμιναρίου: Γιώργος Κλείδωνας, Ελένη Κολυδά, Σπύρος Μαχαίρας, Γιάννα Μπινάρη, Δημήτρης Σούμπασης και Έλενα Τικταμπανίδη