Διασχολικό σχέδιο εργασίας Σχολής Μωραΐτη & LFHED

gallika-diasholiko_shedio_ergasia

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της β’ Γυμνασίου του τμήματος Γαλλικών, σε συνεργασία με συνομηλίκους τους από την Ελληνογαλλική Σχολή Ευγένιος Ντελακρουά (LFHED), συμμετείχαν σε διασχολικό πρόγραμμα με θέμα τη διατροφή.

Τα παιδιά εργάστηκαν με ενδιαφέρον, συγκέντρωσαν πληροφορίες σχετικά με τις διατροφικές συνήθειες των εφήβων, παρουσίασαν τα αποτελέσματα έρευνας που πραγματιοποίησαν μεταξύ των συμμαθητών τους, καθώς και μια περιγραφή των διαφορετικών γευμάτων της ημέρας. Τέλος, μίλησαν για τα γαλλικά προϊόντα και παρουσίασαν τη δική τους διατροφική πυραμίδα, την οποία έφτιαξαν με τις ζωγραφιές τους. Η παρουσίαση έκλεισε με το τραγούδι που έγραψαν και μελοποίησαν τα παιδιά με θέμα τη διατροφή.

Στο τέλος, απολαύσαν γαλλικές λιχουδιές που είχαν ετοιμάσει οι μαθητές/τριες της Ελληνογαλλικής Σχολής και τους προσέφεραν στο πλαίσιο της θερμής φιλοξενίας που έλαβαν.

Υπεύθυνες καθηγήτριες προετοιμασίας project: Χριστίνα Αναγνωστοπούλου & Δαρεία Τζαννετάκη.