Πανεπιστημιακές Σπουδές σε χώρες της Ευρώπης

Την Πέμπτη 7 Μαρτίου πραγματοποιήθηκε στο Θέατρο του Σχολείου ενημερωτική εκδήλωση για τις πανεπιστημιακές σπουδές στην Αυστρία, τη Γαλλία, τη Γερμανία, το Ηνωμένο Βασίλειο, την Ισπανία και την Ολλανδία. Πολλοί γονείς και παιδιά της γ’ Γυμνασίου, της Α’ και Β’ Λυκείου παρακολούθησαν με μεγάλο ενδιαφέρον τις παρουσιάσεις.

Τα βρετανικά πανεπιστήμια εκπροσώπησε η κ. Κατερίνα Φέγγαρου, Διευθύντρια Σπουδών του Βρετανικού Συμβουλίου, τα αυστριακά η κ. Ειρήνη Νικολάου, υπεύθυνη Σπουδών και Πολιτιστικών του Ινστιτούτου ÖSD Ελλάδας, τα γαλλικά ο κ. Vincent Lambert, υπεύθυνος του γραφείου CAMPUS FRANCE, τα γερμανικά η κ. Φρύνη Μπαγλατζή, Ακαδημαϊκή Σύμβουλος της Γερμανικής Υπηρεσίας Ακαδημαϊκών Ανταλλαγών, τα ολλανδικά η κ. Έρη Σκαρπίδου και ο κ. Alex op de Weegh, Ακαδημαϊκοί Σύμβουλοι Σπουδών στην Ολλανδία και τα ισπανικά η κ. Maribel Jimeno, Διευθύντρια Σπουδών του Ινστιτούτου Cervantes της Αθήνας.