Βράβευση στο διαγωνισμό Ρητορικής Τέχνης στα Γαλλικά

Για τρίτη συνεχόμενη χρονιά μαθητές και μαθήτριες από την γ’ Γυμνασίου και την Α’ Λυκείου έλαβαν μέρος στον διαγωνισμό «Conseil du Jeune Orateur» υπό την καθοδήγηση της καθηγήτριας κας Ιωάννας Παπαοικονόμου. Ο διαγωνισμός αυτός είναι ο μοναδικός στην Ελλάδα για τη ρητορική και διοργανώνεται για 11η φορά από το Τμήμα Γαλλικών Σπουδών του Κολλεγίου Δελασάλ. Πρόκειται για την προσομοίωση στα γαλλικά μιας Ανοιχτής Συνεδρίασης Δημοτών που θέτει τους μαθητές σε ρόλο ενεργού πολίτη.

Τα θέματα Επιχειρηματολογίας-Αντιλογίας στα οποία διαγωνίστηκαν τα παιδιά ήταν τα εξής:

·       « Êtes-vous pour ou contre la poursuite du combat féministe dans la société moderne ? »

« Είστε υπέρ της συνέχισης του φεμινιστικού αγώνα στη σύγχρονη κοινωνία ή πιστεύετε πως έχουν επιτευχθεί οι στόχοι του; »

·       « Êtes-vous pour ou contre le recours à l’Intelligence Artificielle pour la production d’œuvres d’art ? »

«Είστε υπέρ ή κατά της χρήσης της Τεχνητής Νοημοσύνης στην παραγωγή έργων τέχνης; »

Τα βραβεία πήραν οι μαθήτριες:

• Διαμαντή- Πολυχρονοπούλου Δανάη (Prix Du Jeune Orateur).
  • και Τακά Αλίκη (Prix de Mérite).

Τα παιδιά που έλαβαν μέρος είναι:

Βακαλοπούλου Ελένη ΓΓ4, Βαλτάρα Δανάη ΛΑ3, Διαμαντή- Πολυχρονοπούλου Δανάη ΓΓ3, Καλέντζη Παναγιώτα ΓΓ3, Κυριακάκη Ιωάννα ΓΓ5, Κωτσέλη Χάρις Μαρία ΛΑ1, Λιόσης Ηλίας- Μάριος ΛΑ3, Παπαθεοδώρου Χρυσάνθη ΛΑ5, Τακά Αλίκη ΛΑ1, Τριάντη Σαββίνα ΓΓ4.

Τα παιδιά συνόδευσαν στην Θεσσαλονίκη η κυρία Ιωάννα Παπαοικονόμου και η υπεύθυνη του τμήματος Γαλλικών κυρία Ειρήνη Ελευθερίου.