Σκύλοι οδηγοί Ελλάδας

Είχαμε τη χαρά να φιλοξενήσουμε στο θέατρο του σχολείου μας τα στελέχη του φορέα «Σκύλοι οδηγοί Ελλάδας» που προσκλήθηκαν από τη Φιλοζωική Ομάδα της Σχολής Μωραΐτη (Φ.Ο.Σ.Μ.). Τρεις κυρίες και δυο σκύλοι γέμισαν παιδιά και μεγάλους, με γνώση, εμπειρία, αλλά και δύναμη και ελπίδα. Αυτό άλλωστε φάνηκε και από τη στάση των παιδιών, Δημοτικού και Γυμνασίου, τα οποία τις «πολιόρκησαν» με εξαιρετικές ερωτήσεις.

Ήταν πραγματικό μάθημα η φυσικότητα, η άνεση και το χιούμορ με το οποίο αντιμετώπιζε η μια από τις κυρίες την τυφλότητά της δίνοντας την ευκαιρία στα παιδιά να ρωτήσουν και να λύσουν τις απορίες τους. Εξαιρετικές και οι δυο κυρίες που μας έδειξαν βασικές αρχές συνοδείας ατόμων με προβλήματα όρασης. Όσο για τους σκύλους μάς πήραν την καρδιά με την ποιότητα της εκπαίδευσής τους. Όταν η συνοδός που κινητοποίησε τον ένα από τους δυο πλησίασε στην άκρη της σκηνής, ο σκύλος στάθηκε μπροστά της εμποδίζοντας την πτώση.