Βραβεία στο FIRST® LEGO® League Challenge

Η διαγωνιστική ομάδα της Shift Education, γνωστή με το όνομα InnoSix Team, προκρίθηκε στον τελικό του Πανελλήνιου Διαγωνισμού FIRST® LEGO® League Challenge, που πραγματοποιήθηκε τον Φεβρουάριο στη Θεσσαλονίκη. Στην ομάδα συμμετέχουν και οι μαθητές/τριες της στ’ Δημοτικού του Σχολείου μας Έλλη Κοντέλλη (στ5),  Βασίλης Μπούντρης (στ3) και Αλέξανδρος Σαραφίδης (στ2). Η ομάδα κατάφερε επίσης να κατακτήσει και το βραβείο στον τομέα του Robot Design, επιβραβεύοντας τον καταπληκτικό σχεδιασμό του ρομπότ της.

Στον ίδιο διαγωνισμό συμμετείχε και η ομάδα του ομίλου Ρομποτικής του Λυκείου, η οποία κατέκτησε το βραβείο «Motivate» για την καινοτόμο εφαρμογή HobbySeeker, που δημιούργησε με στόχο την επικοινωνία και τη διοργάνωση event βασισμένη στα ενδιαφέροντα των μαθητών/τριών. Μέλη της ομάδας είναι οι μαθητές/τριες: Αριστομένης Καλούδης (PreIB), Εριέττα Καράμαλη (Α4), Χριστίνα Μαύρου (Α3), Αλέξανδρος Μοσχάκης (Α4), Στεφανία Ντινοπούλου (Α1), Μαρίνα Πράπα (Α1) και Αλίκη Τακά (Α1).

Προπονητές ομάδων: Δημήτρης Βιταντζάκης (Λύκειο), Nεφέλη Μπιρμπάκου (Δημοτικό, Λύκειο).