Εργαστήριο Διατροφικής Διαπαιδαγώγησης γονέων Νηπιαγωγείου

Το Νηπιαγωγείο πραγματοποίησε στις αρχές Φεβρουαρίου ένα Εργαστήριο Διατροφικής Διαπαιδαγώγησης Γονέων, σε συνεργασία με τον κοινωφελή οργανισμό «Μαθαίνω Διατροφή». Πρόκειται για μια οργάνωση που υποστηρίζει την ισορροπημένη διατροφή, βρίσκεται δίπλα στους γονείς και παρέχει υποστήριξη σε ό,τι αφορά τη διατροφική διαπαιδαγώγηση των παιδιών. Μέσα και από πρακτικά παραδείγματα έγινε επεξεργασία καίριων θεμάτων, όπως η ισορροπημένη διατροφή, η παιδική παχυσαρκία, οι διατροφικές διαταραχές, τυχόν ζητήματα επιλεκτικής σίτισης, οριοθέτησης των γλυκών και διαχείρισης του «τσιμπολογήματος». Το σχολείο έκανε μια δωρεά 10€ στον μη κερδοσκοπικό οργανισμό «Μαθαίνω Διατροφή» για τη συμμετοχή κάθε οικογένειας στο workshop. Στο τέλος της συνάντησης, οι γονείς είχαν την ευκαιρία να συζητήσουν με τις δύο ειδικούς σχετικά με τα θέματα που τους απασχολούν σχετικά με τις διατροφικές συνήθειες των παιδιών τους, κι έλαβαν ως δώρο ένα αντίτυπο του βιβλίου «Μαθαίνω Διατροφή: η ιστορία μιας οικογένειας» (εκδ. Πάπυρος).