Συμμετοχή στο International Competition for Young Debaters 2024

Ο Όμιλος Forensics του σχολείου μας συμμετείχε και φέτος στα ελληνικά προκριματικά του International Competition for Young Debaters (ICYD). Το ICYD είναι ένα ετήσιο τουρνουά που πραγματοποιείται από τα debate unions του Πανεπιστημίου του Κέμπριτζ και του Πανεπιστημίου της Οξφόρδης, στο οποίο καλούνται 4 ελληνικές ομάδες αποτελούμενες από μαθητές μέχρι την ηλικία των 15 ετών. Η επιλογή των ομάδων που εκπροσωπούν τη χώρα μας σε αυτόν τον διαγωνισμό γίνεται μέσω ενός προκριματικού τουρνούα, στο οποίο οι 4 καλύτερες μαθητικές ομάδες παίρνουν το εισιτήριο για τον διαγωνισμό στην Αγγλία.

Το προκριματικό τουρνουά φέτος πραγματοποιήθηκε στη Σχολή Ι.Μ. Παναγιωτόπουλου στην Παλλήνη το Σάββατο 10 Φεβρουαρίου και σε αυτό συμμετείχαν 12 μαθητές και μαθήτριες Γυμνασίου του σχολείου μας. Η παρουσία του σχολείου μας ήταν για ακόμη μία χρονιά πολύ καλή και οι μαθητές και οι μαθήτριες μας έλαβαν πολύτιμες εμπειρίες αγωνιζόμενοι σε θέματα που επιλέγονται από το Oxford Debate Union. Στον διαγωνισμό συμμετείχαν οι: Έκτορας Τουγιαννίδης (Β’ Γυμνασίου), Δημήτρης Κιτίνος (Α’ Γυμνασίου), Ηλέκτρα Ανδρεαδάκη (Α’ Γυμνασίου), Γεωργία Γριβέα (Α’ Γυμνασίου), Λευτέρης Τσάμπρας (Γ’ Γυμνασίου), Μιχάλης Φωτιάδης (Γ’ Γυμνασίου), Μακρίνα Κωνσταντινίδη (Γ’ Γυμνασίου), Ιάσωνας Μακρυλάκης (Α’ Γυμνασίου), Βέρα Γεωργούντζου (Α’ Γυμνασίου), Λυδία Σταμπεδάκη (Α’ Γυμνασίου), Γαβριέλλα Βερβέρη (Γ’ Γυμνασίου), Παρασκευή (Εβίτα) Τούτουζα (Β’ Γυμνασίου).

Συγχαρητήρια σε όλους τους συμμετέχοντες για την πολύ καλή παρουσία τους!
Υπεύθυνοι Ομίλου: Γ. Βλασταράς, Σ. Κάουφμαν, Α. Βαμβούκος, Π. Γκουβέλης, Φ. Κουτσοδημητρόπουλος, Γ. Φραγκιαδάκης