Μέρες Καριέρας

Ο επαγγελματικός προσανατολισμός είναι  θεσμός και εκπαιδευτική προτεραιότητα για το Σχολείο μας εδώ και πολλά χρόνια. Τα παιδιά αρχίζουν τις συμβουλευτικές συναντήσεις και τα αντίστοιχα προσωπικά τεστ, ήδη από την Α’ Λυκείου. Η διαδικασία συνεχίζεται και στις επόμενες τάξεις Λυκείου & ΙΒ, ακολουθώντας τον μαθητή/τρια στην πορεία ωρίμανσης και αναζήτησης μελλοντικών στόχων. Σε αυτό το πλαίσιο και έπειτα από πρωτοβουλία της μαθητικής κοινότητας, οργανώθηκε την Πέμπτη 1η Φεβρουαρίου στο κτίριο του ΙΒ, Ημερίδα με τον τίτλο «Μέρες Καριέρας».

Επαγγελματίες, απόφοιτοι, γονείς και φίλοι του Σχολείου από οκτώ διαφορετικούς τομείς παρουσίασαν τις σπουδές και το σημερινό τους επάγγελμα, απάντησαν σε ερωτήσεις και συζήτησαν με τα παιδιά της Α’ Λυκείου/PreIB & IB1. Οι εισηγήσεις είχαν στόχο να βοηθήσουν τους μαθητές/τριες να εξερευνήσουν ένα ή περισσότερα επαγγελματικά μονοπάτια και να λάβουν τεκμηριωμένες αποφάσεις για το μέλλον τους. Η εκδήλωση ήταν προσαρμοσμένη, στις δηλωμένες ακαδημαϊκές αναζητήσεις των παιδιών.

Το πρόγραμμα της Ημερίδας περιελάμβανε τις ακόλουθες εισηγήσεις:

• 08:15 Ψυχολογία – Μαρία Δοανίδου, Ψυχολόγος
  • 09:00 Πολιτικές Επιστήμες – Δόμνα Μιχαηλίδου, Υπουργός Εργασίας και Κοινωνικής Ασφάλισης
  • 10:00 Αρχιτεκτονική – Κατερίνα Κούρκουλα, Αρχιτέκτονας και Ιδρυτής/Συνεργάτης στο en-route-architecture
  • 10:40 Επιχειρηματικότητα/Οικονομικά – Μάρκος Βερέμης, Συνεργάτης της Big Pi Ventures
  • 11:45 Βιολογία – Κώστας Βεκρέλλης, Διευθυντής Έρευνας, Νευροβιολογία και Νευροεκφυλισμός, Ίδρυμα Βιοϊατρικών Ερευνών Ακαδημία Αθηνών
  • 12:25 Φυσική – Άρης Μουστάκας, Αναπληρωτής Καθηγητής στο Τμήμα Φυσικής του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών
  • 13:15 Μηχανική (Engineering) – Ευάγγελος Μαραγκάκης, Διευθυντής Quantum MarineWorks