Δράση για τα οργανικά της Νύχτας Χριστουγέννων

Η Περιβαλλοντική Ομάδα του Γυμνασίου οργάνωσε πιλοτική δράση συγκέντρωσης και αξιοποίησης των βιοαποβλήτων της φετινής Νύχτας Χριστουγέννων της Σχολής Μωραΐτη.

Το υλικό που συγκεντρώθηκε, τοποθετήθηκε σε παρτέρι της σχολικής αυλής προκειμένου να βιο-αποκοδομηθεί. Περιοδικά, θα καταγράφονται τα στάδια μετατροπής του υλικού σε οργανικό λίπασμα. Σκοπός της δράσης ήταν όχι μόνο η ορθή και ολιστική αξιοποίηση των απορριμμάτων στον σχολικό χώρο αλλά και η ενημέρωση του κοινού σχετικά με τα προγράμματα αξιοποίησης των βιοαποβλήτων. Έστω και με μεγάλη καθυστέρηση, οργανώνεται επιτέλους σε όλη τη χώρα η αξιοποίηση της συγκεκριμένης κατηγορίας απορριμμάτων οπότε η ενημέρωση των πολιτών κρίνεται σημαντική και απαραίτητη.

Υπεύθυνος καθηγητής: Π. Λατσούδης