Εκπαιδευτικές επισκέψεις Γυμνασίου

Τα τμήματα της α’  Γυμνασίου επισκέφτηκαν ανά τμήμα το Μουσείο της Ακρόπολη, το Μουσείο Κυκλαδικής Τέχνης και το Ίδρυμα Λασκαρίδη, όπου παρακολούθησαν εκπαιδευτικά προγράμματα. Στη συνέχεια τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να χαρούν τη βόλτα τους στη Διονυσίου Αρεοπαγίτου, τον Εθνικό Κήπο και την Ακτή Μουτσοπούλου αντίστοιχα.

Τα παιδιά της β’  Γυμνασίου επισκέφτηκαν το Μουσείο Μπενάκη για να παρακολουθήσουν το ντοκιμαντέρ «Raise the Bar»  στο πλαίσιο του προγράμματος Kinderdocs. Μετά την προβολή, ακολούθησε συζήτηση για το θέμα των στερεοτύπων των φύλων και των έμφυλων διακρίσεων.

Τέλος, οι μαθητές και οι μαθήτριες της γ΄ Γυμνασίου ξεναγήθηκαν από διπλωματούχους ξεναγούς της Action Plus στον λόφο του Φιλιπάππου, το Αστεροσκοπείο, την Πνύκα, τον Λόφο των Νυμφών. Τα παιδιά απόλαυσαν τον περίπατο μαζί με την υπέροχη θέα της Αθήνας από ψηλά! Στη συνέχεια, περπάτησαν στην οδό Αποστόλου Παύλου.