Erasmus + στο τμήμα Ισπανικών

Το τμήμα Ισπανικών συμμετείχε για πέμπτη φορά στο Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα Erasmus+, την εβδομάδα από 6 έως 10 Νοεμβρίου, και φιλοξένησε τις καθηγήτριες Mercedes Ortiz Ortiz  και Marta Vivancos Fort από το σχολείο (δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης) IES Clara Campoamor Rodríguez της Zaragoza.

Οι καθηγήτριες βρέθηκαν στο σχολείο μας στο πλαίσιο του job shadowing. Έτσι, πέρα από τα μαθήματα που παρέδωσαν στα παιδιά της γ’ Γυμνασίου και της Α’ Λυκείου και είχαν ως αντικείμενο τις παραδόσεις της Αραγονίας και τις ομοιότητές τους με αντίστοιχες ελληνικές, παρακολούθησαν το μάθημα Τεχνολογίας (σε συνεργασία με τον κ. Λατσούδη), Ρομποτικής (σε συνεργασία με την κ. Μπιρμπάκου) και Forensics (σε συνεργασία με την κ. Κάουφμαν). Οι καθηγήτριες παρακολούθησαν με πολύ ενδιαφέρον τα μαθήματα,  ενημερώθηκαν για τη λειτουργία του ελληνικού εκπαιδευτικού συστήματος και εντόπισαν διαφορές αλλά και ομοιότητες με το ισπανικό.