Οδικές Πινακίδες Δικαιοσύνης

Οι μαθητές και οι μαθήτριες του προχωρημένου τμήματος Γερμανικών της α’ Γυμνασίου επισκέφτηκαν το Ινστιτούτο Goethe, όπου περιηγήθηκαν στην έκθεση και συμμετείχαν στο εργαστήρι «Οδικές Πινακίδες Δικαιοσύνης». Τα παιδιά παρακολούθησαν μια παρουσίαση του προγράμματος και στη συνέχεια δημιούργησαν σε ομάδες τις δικές τους αφίσες με τα ανθρώπινα δικαιώματα, αλλά και την καθημερινή καταπάτησή τους σε ολόκληρο τον κόσμο.

Το τμήμα Γερμανικών θα συνεχίσει να συμμετέχει στο πρόγραμμα «Οδικές Πινακίδες της Δικαιοσύνης» με τη δημιουργία διαδραστικού ημερολογίου που θα συμπεριληφθεί στον ψηφιακό χάρτη.  Πρόκειται για μια ευρωπαϊκή καλλιτεχνική δράση του Theaterpapier Nürnberg, η οποία ξεκίνησε στο διεθνές φόρουμ του 4ου Συνεδρίου Παιδιών/Νέων με στόχο την πιο δίκαιη συμβίωση των ανθρώπων και του περιβάλλοντος. Τα θέματα που πραγματεύεται και τα οποία αποτυπώνονται ως σύμβολα σε σήματα της τροχαίας είναι η αλληλεγγύη, η ισότητα και ο σεβασμός, τα δικαιώματα των LGBT+, η βία, ο ρατσισμός, ο πόλεμος και η μόλυνση του περιβάλλοντος. Ως σήμερα έχουν δημιουργηθεί οκτώ πινακίδες δικαιοσύνης, που βρίσκονται σε διάφορα σχολεία σε ολόκληρη την Ευρώπη.