Eυρωκοινοβούλιο των νέων

Ο Αλέξιος Παπαγιαννακόπουλος (ΙΒ2) συμμετείχε ως μέλος της ελληνικής εθνικής ομάδας-delegation στην Διεθνή Σύνοδο του Ευρωκοινοβουλίου Νέων (European Youth Parliament) στο Μπακού, Αζερμπαϊτζάν μεταξύ 5 και 13 Αυγούστου του 2023.

Ο Αλέξης, μαζί με ακόμα 8 άλλους μαθητές και μαθήτριες από την Ελλάδα εκπροσώπησε την χώρα μας στο EYP IS BAKU 2023 στο οποίο συμμετείχαν πάνω από 200 μαθητές από όλλη την Ευρώπη οι οποίοι είχαν διακριθεί στις αντίστοιχες Εθνικές Συνόδους του Ευρωκοινοβουλίου Νέων της χώρας τους.

Ο Αλέξης συμμετείχε ως μέλος της επιτροπής International Trade (INTA), η οποία είχε ως θέμα την ανάπτυξη της βιώσιμης ενέργειας στον χώρο της Μαύρης Θάλασσας. Επιπλέον, ως μέλος της ελληνικής ομάδας είχε την τιμή να δειπνήσει με τον Αναπληρωτή Πρέσβη της Ελλάδας στο Αζερμπαϊτζάν κ. Δημοσθένη Κοραλλή.

Ευχόμαστε θερμά συγχαρητήρια στον Αλέξη, αλλά και σε όλα τα μέλη της εθνικής ομάδας που εκπροσώπησαν επάξια την χώρα μας!