Επιτυχία στο Παγκόσμιο Σχολικό Πρωτάθλημα Debate (WSDC)

WSDC 2023 - Ηλέκτρα

Η τελειόφοιτος του σχολείου μας και μέλος του Ομίλου Forensics Ηλέκτρα Πλακίτση (‘23) συμμετείχε στην Εθνική Σχολική Ομάδα Debate, η οποία μαζί με 4 άλλους μαθητές και μαθήτριες από όλη την Ελλάδα εκπροσώπησε τη χώρα μας στο Παγκόσμιο Σχολικό Πρωτάθλημα Debate (World Schools Debating Championship - WSDC). Το τουρνουά, στο οποίο συμμετέχουν οι καλύτερες ομάδες debate παγκοσμίως εκπροσωπώντας τις χώρες τους, διεξήχθη στην Ανόι του Βιετνάμ μεταξύ 18 και 28 Ιουλίου του 2023.

Η εθνική μας ομάδα με τη συμμετοχή της Ηλέκτρας πέτυχε μία πολύ καλή εμφάνιση στη διοργάνωση καταφέρνοντας να νικήσει μεταξύ άλλων την Κροατία, τις Φιλιππίνες και τη Σλοβενία.

Η Ηλέκτρα, μάλιστα, πέτυχε πολύ σημαντική ατομική διάκριση, καθώς βραβεύτηκε ως η 7η καλύτερη ομιλήτρια του τουρνουά στην κατηγορία ομιλητών που δεν έχουν ως μητρική γλώσσα τα Αγγλικά (English as a Foreign Language - EFL)!

Ευχόμαστε θερμά συγχαρητήρια στην Ηλέκτρα, αλλά και σε όλα τα παιδιά της ελληνικής ομάδας που εκπροσώπησαν επάξια τη χώρα μας!

Υπεύθυνοι Ομίλου: Σ. Κάουφμαν, Γ. Βλασταράς, Α. Βαμβούκος, Π. Γκουβέλης, Φ. Κουτσοδημητρόπουλος, Γ. Φραγκιαδάκης